Organizovaná numismatika má v Olomouci mnohaletou tradici.a Vlastivědná společnost muzejní měla ve svých řadách numismatiky hned na svém počátku ještě za Rakousko- Uherska, tedy více než před 100 lety. Také v současné době má mezi svými sekcemi Numismatickou sekci s více než 70 členy. Z uvedeného počtu je 30 olomouckých numismatiků zároveň registrováno v České numismatické společnosti, která v Olomouci pracuje nepřetržitě od roku 1929. V Olomouci tyto dva spolky spolupracují tak úzce, že mají jeden pětičlenný společný výbor, který řídí činnost, připravuje jednotlivé akce v zájmu svých členů, přijímá nové zájemce, chystá aukce, vydává informátor, spolupracuje jak s výborem VSMO tak s Ústředním výborem ČNS.
Olomoučtí numismatici se scházejí pravidelně každou třetí sobotu v měsíci (mimo července a srpna - prázdniny) od 8 do 11 hodin ve Vlastivědném muzeu Olomouc v klubovně nebo v sále a každou první středu v měsíci od 15 do 17 hodin v restauraci U Huberta (100 metrů od muzea). Pracovníci recepce muzea případné zájemce upozorní, kde akce probíhá. Sobotních setkání se účastní 40 – 50 členů, schůzka má pravidelný program, informace o numismatických akcích, výdej objednaných pamětních mincí a medailí, krátká přednáška spojená téměř vždy s ukázkami zajímavých sběratelských předmětů a tzv. malá aukce, při které je draženo 200 – 210 numismatických předmětů. Součástí sobotních schůzek jsou také zcela samozřejmě diskuse a výměny sběratelských předmětů mezi účastníky. Středeční schůzky slouží k výměně sběratelských předmětů, výdeji pamětních mincí a zejména k diskusím o naší společné lásce numismatice.
Z novodobé historie olomoucké numismatiky stojí za připomenutí rok 1997, kdy vlivem povodní přišel spolek o velkou část spolkové knihovny a zejména o téměř celý archiv s dokumentací. Zachránili jsme vše co se dalo, knihovna byla přemístěna do budovy Vlastivědného muzea, ošetřena, zkatalogizována a uvedena do provozu. Druhou katastrofální „povodní“ se stal pro olomoucké numismatiky rok 2006, kdy během několika měsíců zemřeli 4 aktivní členové výboru pánové a přátelé Ing. František Liber (dlouholetý předseda), Ing. Cyril Čabala (dlouholetý jednatel), Gustav Liška (revizor a dlouholetý knihovník) a Jarda Sobek (dlouholetý autor malých aukcí). Bylo potřebné konsolidovat členskou základnu, vytvořit nový výbor a tento naučit obsahy činnosti jednotlivých funkcí (nebylo od koho se učit). Do funkce předsedy byl zvolen pan Ing. Josef Moša, CSc., který tuto funkci zastává dodnes. Jde o známého olomouckého sběratele a popularizátora sběratelství, který se věnuje mimo numismatiky také sbírání starých pohlednic, svatých obrázků a řady dalších předmětů. O své poznatky se rád rozdělí každoročně na řadě besed a výstav na školách, ve firmách a podnicích, klubech seniorů a družebních pobočkách ČNS.
Svou ediční činností v oblasti novodobých medailí olomoučtí numismatici vytvořili velmi zajímavou a pro současníky i budoucí generace vzácnou kolekci ražeb s historickými tématy, ke kterým v posledních letech patří:
Každý rok v lednu vydává numismatická sekce svůj Informátor, ve kterém jsou uvedeny všechny základní informace o plánovaných akcích, distribuci nových mincí a medailí, termínech aukcí v České republice a další aktuální informace. Informátor je k dispozici všem členům na prvních schůzkách v roce a zájemcům může být zaslán v elektronické podobě na vyžádání mosa.josef@seznam.cz
Svoji badatelskou činnost zaměřují v současné době členové sekce na soustředění všech dostupných informací o nových olomouckých ražbách (medaile, žetony, plakety, známky), které vydaly nejrůznější spolky a organizace při různých příležitostech. Jsme a budeme vděčni za každou novou informaci.
Pro bližší zasvěcení do NUMISMATIKY upozorňujeme, že se nejedná pouze o mince a bankovky. Numismatika je nesmírně širokým vědeckým oborem, který se zabývá historickými souvislostmi oběhu, výroby, distribuce, fungování, … peněz. Jen pro zajímavost, co všechno sběratelé – numismatici hledají: mince, bankovky, nouzovky, medaile, žetony, známky, losy, akcie, potravinové lístky, dluhopisy, účty, pokladničky, potravinové lístky, tabačenky, žebračenky, psí známky, … literaturu, historické údaje o tom, co kolik stálo, a další.